Türküler, halkımızın birbirlerine ilettikleri duygu ve mesajlardır. İnsanları birbirine bağlayan, ulusal değerlerimiz olan halk türküleri, zincirin altın halkaları gibidir. Çoğunun eskilere dayanan yaşanmış öyküleri vardır. Öyküsüz türkü yok gibidir.
     Gesi Bağları, Ağam İstanbul’u Mesken mi Tuttun, Everek Dağı’ndan sonra bir halk türküsü daha. İşte size Fazla yaygınlaşmamış bir Çellov türküsü ve öyküsü, kiminin telaffuzuna göre de Çellav.
                     ÇELLOV TÜRKÜSÜ VE ÖYKÜSÜ
    Çellov,  Pınarbaşı’ ya gelir, bir Çerkez Beyinin yanında bir süre yanaşma olarak durur. Daha sonra Kayseri’ye yerleşir. Bir ustanın yanına çırak olarak girer. Evlidir ve çok güzel bir karısı vardır, aradan bir süre geçer. Ustası Çellov’un karsına göz koyar. Taze gelini zorla ayartır. Bunu öğrenen Çellov köyüne gidip ağabeyinin silahını alır, ustasına hak ettiği cevabı verir. Silahıyla birlikte dağa çıkar.
     Köroğlu, Çakırcalı, Gizik Duran gibi zalimlere cezalarını vermeye, mazlumlara yardımcı olmaya başlar. Anadolu türkülerinin hepsinin bir hikâyesi vardır. Ağ Gelin öyküsünde taş olur ve namusuna leke sürdürmez. Kiminde de dağa kaldırılan geline ulaşılamaz. Yapılan kötülükler karşılıksız kalmaz, öcü mutlaka alınır.
     Olaylar aynı, kahramanlar hep değişir, öykülerdeki mesaj temelde hep aynıdır.  Kahramanlarımız, zenginden alıp yoksula dağıtırlar, haksızları cezalandırırlar.
 Çellov’u üzerine gönderdiği hükümet kuvvetlerine karşı yardım ettiği insanlar onu saklamaya çalışırlar. O artık bir halk kahramanıdır. Halk onu kendi gözüyle anlatır, görmese bile duyduklarından yakıştırmalar yapar.
Çellov türküsü öyküsü Bünyanlı bağlama sanatçısı Adnan Türköz tarafından yazılmış ve bugünlere gelmiştir.
Çellov üzerine yakılan türkü:
Erciyes dağını kantar mı tartar
 Tartarım diyenin belası artar
 Vaktinde teslim ol yakayı kurtar
 Titrettin her yanı cihanı Çellov.
 
 Arkadaşın sorarsan Reyhan'dır Arap
 Bin üç yüz düşmanı yolunda türap
İnersem Bağdat'a ederim harap
 Salma dizgin aldı Bozoğlan'ı Çellov.
 
 Kızlar altın takmaz oldu saçına
 Gazeteler gitti Hind ü Maçin'e
 Bir sanın ulaştı Moskof içine
 Titrettin Frengistan'ı Çellov.
 
 Sen iyi olursan iy'olur herkes
 Senin için gelip kurdular merkez
 Avidik'te vurdular üç tane Çerkes
 Tavuk mu sanırsın aslanı Çellov.
 
Ali Haydar gibi eden savaşı
Cengini seyreden döker gözyaşı
Kayseri’de vurduğu Ali Onbaşı
 İçin candan eder figanı Çellov.
 
  Anadolu’nun her yöresinde kaderin cilvesi ve olaylar yüzünde ortaya çıkan efsaneleşmiş birçok Çellov gibi öykülere rastlanmaktadır. Ağıtlar halk türkülerimizin bir parçası, halkın ta kendisidir.
Not: Kaynaklar; Notalarıyla Türkülerimiz ve Hikâyeleri-Salih Turhan, Kubilay Dökmetaş, Levent Çevik.Ank.1966
Kayseri ve Yöresi Halk Türküleri.(Kayseri İl Kültür Müdürlüğü)
Adnan Türköz: 1925'te Kayseri'nin Bünyan ilçesinde doğdu. 14 yaşındayken bağlama çalmaya başlayan sanatçı, bağlama çalmayı ustaları dinleyerek öğrenmiştir. 1950'de İstanbul'a gelen sanatçı 1952'de İstanbul Radyosu'na girmiş, daha sonra da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Halk Müziği Topluluğu'na katılmıştır. Taşlama türünde mizahi türküleri olan Adnan Türköz, 26 Temmuz 1982'de vefat etmiştir. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ AVŞAR 3 yıl önce

pınarbaşının aslında avşarların olduğunu unutmayın yanlış bilgi vermeyin

banner143