İhracat hızına tatil freni!
İhracatın Eylül ayında artış kaydedememesinin ana sebebinin Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasından kaynaklandığını belirten Büyükekşi, “Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı perşembe günü başlarken bu yıl pazartesi günü başladı. 9 günlük bir Kurban Bayramı tatili yaşadık. Hafta sonlarını da dâhil edersek ayın %40’ını tatil ile geçirdik. Buna rağmen ihracat değeri oldukça tatmin edici.” dedi.
 
Kurban Bayramı tatilinin etkisine de değinen Büyükekşi “bayramın ilk günü geçen seneki gibi Perşembe gününe denk gelse idi, bu ay ihracatımız %9 artış kaydedecekti. 2016’nın kalan 3 ayında bu performansla devam edersek 150 milyar dolar ihracatı rahatlıkla yakalayabiliriz” dedi.
 
Bayram tatili etkisine rağmen gelen ihracat rakamının bir başarı olarak algılanması gerektiğini kaydeden Büyükekşi “Bu yıl Eylül ayında çalışma günü başına gerçekleştirilen ihracat 2016’nın en iyi performansı olarak karşımıza çıkıyor. Ocak ayında çalışma günü başına günlük ihracat 366 milyon dolar iken Eylül’de bu rakam 479 milyon dolar oldu. Aylık ihracat rakamının detaylarına indiğimizde Ağustos ve Eylül’de ihracatımızda yönün yukarı döndüğünü net olarak söyleyebiliriz.” dedi.
 
Otomotiv ve hazır giyim ihracatı sırtlıyor
Sektörel bazda Eylül ayında otomotiv endüstrisi yüzde 3,7 artışla 1 milyar 942 milyon dolarla en fazla ihracata imza atarken, bunu 1 milyar 326 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ile 1 milyar 98 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti.

İhracat pazarları
İhracat pazarları incelediğinde Eylül ayında 119 ülke ve bölgeye ihracat artarken, 114 ülke ve bölgeye ihracat azaldı. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkede ise Almanya’ya yüzde 2,9, İtalya’ya yüzde 10,4 artış; İngiltere’ye yüzde 13,8, Irak’a yüzde 5,1 ve ABD’ye de yüzde 7,8 düşüş yaşandı. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında da en yüksek ihracat artışı yüzde 80,2 ile Bulgaristan’da gerçekleşti. Bunu 36,8 artışla İran izledi.
 
Eylül ayında ihracatı ülke grubu bazında, Avrupa Birliği ülkelerine yüzde 3, Uzakdoğu ülkelerine yüzde 0,6 arttı. Yılın ilk 9 ayında ise Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 5,4 ve Kuzey Amerika’da yüzde 2,3 oranlarında arttı. Toplam ihracatta AB’nin payının geçen sene Eylül ayında yüzde 49’dan bu sene yüzde 51’e yükselmesi dikkat çekti. Eylül ayında 43 ilin ihracatı artarken, 36 ilde de gerileme meydana geldi. En fazla ihracat yapan ilk 3 il ise şöyle sıralandı: İstanbul 4,6 milyar dolar, Bursa 1,1 milyar dolar ve Kocaeli 807 milyon dolar.
 
 
“ Bir çok ülkeden daha ilerideyiz”
22 Eylül’de OECD’nin 2016 yılı küresel ticaret büyüme beklentisini düşürmesinden sonra geçtiğimiz Salı günü de Dünya Ticaret Örgütü 2016 küresel ticaretteki büyüme tahminlerini sert bir şekilde aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,8’den yüzde 1,7’ye düşürdü.
 
 
“Saldırılar ekonomi üzerinden de yapılıyor”
TİM Başkanı “Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ülkemize yönelik saldırılar çok farklı mecralar üzerinden yürütülüyor. Bunlardan biri de ekonomi. Ancak bu ülkenin ihracatçıları olarak bizler, tüm gayretimizle özellikle ekonomimize yönelik bu saldırıları bertaraf etmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.” dedi.
 
Bu bağlamda dünya ticaretinin seyrini de değerlendiren Büyükekşi, şu açıklamayı yaptı:
 
 “Dünya ticaretindeki daralma devam ediyor.  2016 yılı Temmuz ayında dünya toplam ticareti yüzde 5,4 daralma ile 8,4 trilyon dolar olarak gerçekleşti. 2015’te bu rakam 8,9 trilyon dolar idi. Bunların yanında İngiltere’nin ihracatında Temmuz’da yüzde 11,7 Çin’in ihracatında yüzde 7,3 ve ABD’nin ihracatında yüzde 6,4 düşüş gerçekleşti. Ülkemiz ise her şeye rağmen başarılı bir ihracat grafiği sergiliyor. Türkiye büyümeye, kalkınmaya ve daha fazla ihracat gerçekleştirmeye devam ediyor ve edecek.
 
 
Kurumsal Haber
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner143